Ako na rekonštrukciu?

19.10.2016 665x
strk

Rekonštrukcia nie je každoročná záležitosť, mnoho ľudí prerába len raz za život a tak nie je hanbou, že nevieme presne čo všetko to obnáša, ako sa to robí?, kedy sa to robí? a kde nájsť niekoho kto to urobí?. To však nie je prekážka k tomu, aby ste si interiér svojho bytu či domu prispôsobili svojmu ideálu. Samotný internet s mnohými stránkami či diskusnými fórami vám môžu napomôcť s odpoveďou na horeuvedené otázky. Aj tento príspevok vám môže rozšíriť obzory ako na to.


Asi najdôležitejšia časť je mať všetko poriadne premyslené čo vlastne chceme, po čom túžime. Aj v tomto kroku sa môžeme nechať inšpirovať napríklad časopismi o dizajne a bývaní, aktuálnou ponukou obchodov, na internete či u susedov. Tí zvyknú pribaliť aj niekoľko rád navyše načo si dať pozor, resp. ako možno niečo urobiť lepšie.


Po získaní predstavy nie je od veci si načrtnúť návrh zmien interiéru, ktoré sa chystáme robiť. Po načrtnutí začneme reálnejšie vnímať ako by to mohlo byť. Navyše ak sa chystáte za odborníkom (architekt, dizajnér) máte už nejaké podklady, od ktorých sa odrazíte ďalej. Dobrá vizualizácia  či 3D návrh vám môžu dať jasnú predstavu ako to bude nakoniec vyzerať.Nezanedbateľným krokom je výber realizátora rekonštrukcie. Oslovte viacero firiem či majstrov, prejdite si s nimi svoj plán a predstavu, urobte obhliadku, aby vám vedeli urobiť časový plán prác a naceniť výslednú sumu za rekonštrukciu. Vyžiadajte si od každého referencie z predošlých projektov. Určite sa nerozhodujte len kvôli najnižšej cene. Ak si už vyberiete realizátora stanovte si presné časové termíny (začiatok, koniec), zoznam prác, maximálnu sumu za realizáciu, ideálne podpísaním zmluvy o dielo.


Ďalším krokom ktorý určite netreba zanedbať je časový harmonogram rekonštrukcie.  Zvoliť si termín začiatku realizácie prác. Vhodné je ak ste si už vopred zistili či firma, resp. majster, ktorý by mal vašu rekonštrukciu realizovať má v danom čase “prázdne okienko v diári”, resp. si do neho poznačil vaše meno. Netreba zabudnúť ani na to, že nie všetko čo chcete je skladom na predajniach, na obklady, sanitu alebo nábytok na mieru sú zväčša dodacie lehoty od 2 do 6 týždňov.


Ak na oslovovanie firiem či majstrov nemáte čas, chuť, energiu oslovte nás. Tím STAVLANDER. Náš tím to všetko vybaví za vás. Urobíme obhliadku, vypracujeme výkaz výmer, urobíme rozpočet s informatívnou cenovou ponukou, oslovíme potenciálnych realizátorov a vyberieme toho najvhodnejšieho, a až do konca to budeme mať pod kontrolou. V prípade potreby dodáme aj materiál za najvýhodnejšie ceny. To všetko zmluvne podchytíme, takže sa nemusíte obávať, že niečo ostane nedokončené. Samozrejme, že si to budete vedieť aj sami kedykoľvek pozrieť a skontrolovať priebeh prác v profile vašej zákazky na portáli www.stavlander.sk, alebo osobne na mieste. Po ukončení zákazky môžete realizátora ohodnotiť.


Ak sa rozhodnete robiť väčšie zmeny či zásah do nosnej konštrukcie je potrebné to ohlásiť na príslušných úradoch a vybaviť si stavebné povolenie, na ktorého vydanie majú úrady tiež nejakú dobu posúdenia (do 30 dní).


Ak neplánujete celkovú rekonštrukciu priestorov vrátene podláh, parkiet, výmeny nábytku, tak netreba zabudnúť na ochranu. Podlahy a parkety je vhodné prekryť vlnitou papierovou lepenkou, nábytok zasa bublinkovou ochrannou fóliou. Odporúčame jemnú elektroniku dať úplne mimo priestorov kde prerábate, sú totiž veľmi citlivé na prach, ktorého bude asi počas rekonštrukcie dosť.


V prípade celkovej rekonštrukcie je najrozumnejšie riešenie nájsť si náhradné bývanie či už u rodiny, na chate alebo si nájsť na krátky čas podnájom. Ušetríte si tak hlavne zdravie, stres a čas s večerným upratovaním aby ste sa mali kde pohnúť a ranným skorým vstávaním, aby ste uvoľnili miesto a priestor realizátorovi.


Na záver ešte malá rada. Ak sa chystáte aj na čiastočnú rekonštrukciu, zvážte všetky pre a proti. Napríklad pri novom obklade a vani v kúpelni si premyslite už rovno aj výmenu vodoinštalácie a odpadu, nech nemusíte po roku kvôli prasknutej rúre zbytočne zhadzovať nový obklad, ktorý vás už niečo stál.

Autor: admin